TERAPIA KYNOFOBII
1.CO TO JEST KYNOFOBIA?
Kynofobia to lęk przed psem. Może go odczuwać dziecko, ale także i osoba dorosła. Wiek nie ma znaczenia. Poziom tego lęku może być bardzo różny. Czasami uniemożliwia on funkcjonowanie w społeczeństwie, gdyż jego poziom wzrasta tak wysoko, że osoby nie chcą wychodzić z domu i przebywać w miejscach, gdzie mogą spotkać psy. Znamy sytuacje gdy np. nie są w stanie wejść na klatkę schodową, kiedy znajduje się na niej zwierzę. Unikają także odwiedzania znajomych, którzy mają psy. Czasami dzieci nie są w stanie w parku przejść koło psa, a nawet w panice uciekają na drugą stronę ulicy. Cała rodzina zaczyna żyć tym lękim i zaczyna obawiać się o bezpieczeństwo najbliższych - czy w przypływie paniki dziecko nie wpadnie pod nadjeżdżający samochód...Z powodu nasilających się zachowań, które zaczynają rodziców przerażać - lęk przed psem jest właśnie najlepiej zauważanym przez bliskich napięciem lękowym, ale nie jedynym, które odczuwa osoba!
Właśnie dlatego uważamy, że gdy dziecko boi się psów to spotkania terapeutyczne powinny odbywać się z udziałem rodziców /opiekunów, a często i rodzeństwa.
2.ZASADY PRACY I DZIAŁANIA
Nasze podstawowe założenie jest takie, że pracujemy jako zespół psycholog/psychoterapeuta oraz pedagog/dogoterapeuta z osobą dorosłą albo z całą rodziną jeśli to dziecko odczuwa lęk.
Takie podejście jest bliskie nurtowi psychoterapeutycznemu, w jakim pracują nasi psychoterapeuci czyli ericsonowskiemu. Jest to trochę inne podejście do terapii niż w tzw. nurcie poznawczo – behawioralnym, gdzie przede wszystkim pracuje się z osobą, która doznaje lęku.
3.
EFEKTY I SKUTECZNOŚĆ. DLACZEGO UDZIAŁ RODZINY JEST TAK WAŻNY?
Praca z całą rodziną czyli praca z całym „systemem rodzinnym”, w którym przecież znajduje się młody człowiek, daje dużą skuteczność. „Efekty uboczne” terapii radzenia sobie z lękiem to pogłębienie relacji dziecko – rodzic oraz budowanie więzi opartej o zaufanie.
Rodzina jest bardzo często ogromnym zasobem, który pozwala osobie doświadczającej napięcia lękowego znaleźć sposoby radzenia sobie z nim. Z drugiej zaś strony, nie sposób jest nie czuć lęku i napięcia kiedy, ktoś z ważnych dla nas domowników, sam takie napięcie odczuwa. Dlatego też praca w konwencji rodzinnej, wydaje się w tej sytuacji oczywistym, bezpiecznym i bardzo dobrym rozwiązaniem, dla tej grupy problemów jakimi są napięcia lękowe.
4.JAK TERAPIA ODBYWA SIĘ? CZEGO SPODZIEWAĆ SIĘ?
Terapia kynofobii odbywa się w formie ok 45-60 minutowych spotkań indywidualnych dla osób dorosłych oraz spotkań rodzinnych jeśli to dziecko boi się psów. Pierwsze spotkanie jest wyłącznie z rodzicami dziecka. Dziecko w nim nie uczestniczy. Mamy wtedy czas na rozmowę o poziomie lęku, o jego genezie i o tym jak przygotować dziecko do pierwszego spotkania z nami. Analizujemy wspólnie, jakie komunikaty są stosowane obecnie, a jakie możemy wprowadzić by dziecko czuło się zrozumiane w swoim lęku.
Kolejne spotkania aranżujemy z udziałem psa na zasadach przyjętych i zaakceptowanych przez uczestników. Czasami jest zgoda na pojawienie się psa już na drugim spotkaniu, a czasami trzeba poczekać i pozwolić na zbudowanie zaufania.
5.JAK DŁUGO TRWA TERAPIA KYNOFOBII?
To wszystko zależy od jakiego stopnia lęku zaczynamy, jaki mamy cel i czy jest on tak samo rozumiamy i akceptowany przez wszystkich, poza tym jakie jest zaangażowanie uczestników pomiędzy sesjami. Czasami 3-4 spotkania w regularnych odstępach czasu czyli około 1,5 miesięczna praca przynoszą zakładane rezultaty, a niekiedy tych regularnych spotkań potrzeba więcej, gdyż każdy potrzebuje swojego czasu na oswojenie lęku, a ciało na naukę nowych zachowań.
.
6. O KOSZTACH TERAPII - ILE WYNOSI TA INWESTYCJA?
Terapia kynofobii to inwestycja w przyszłość dziecka, swój spokój i w rodzinę! Cena 1 sesji indywidualnej/dla rodzin - rozpoczynającej się w 2024 roku to 250 PLN Gwarantujemy niezmienność ceny dla danego pacjenta do zakończenia jego terapii.
Nasz apel jest taki: Zarezerwujcie termin już teraz, bo wiosną okazji do spotkania psów jest więcej niż zimą. To właśnie wiosną, urywają się telefony. Natomiast zima jest dobrym czasem, żeby zmierzyć się z lękiem, by na wiosnę móc wyjść na spacer do parku bez obaw.
Opracował: Zespół terapeutów kynofobii (psycholog-psychoterapeuta Agnieszka Ruszkiewicz-Kocik, pedagog-dogoterapeuta Małgorzata Krzemińska, pedagog-dogoterapeuta Małgorzata Waczyńska-Bartos)
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego
609-567-135 lub 517-255-632